Jabłonie Owoce miękkie Owoce pestkowe

Bezpieczeństwo pszczół w sadach – o czym musisz wiedzieć?

Zagrożeniem dla zapylaczy jest na pewno niewłaściwe używanie środków ochrony roślin. Jednak pestycydy stosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi w etykiecie nie mają negatywnego wpływu na pszczoły, albo jest on zminimalizowany. Zapylenie kwiatów przez pszczoły znacznie poprawia zawiązywanie owoców i dlatego coraz więcej sadowników w trosce o swoje plony i bezpieczeństwo zapylaczy stosuje oprócz konwencjonalnych, także biologiczne środki ochrony roślin.

Warto wiedzieć, że owoce powstałe z kwiatów zapylonych przez pszczoły mają więcej nasion, co wpływa również na ich zdolność przechowalniczą.
Wraz ze wzrostem liczby nasion wzrasta zawartość wapnia w owocach i tym samym zmniejsza się podatność na choroby fizjologiczne,
 np. na gorzką plamistość podskórną.

Lepinox®PLUS

Zobacz produkt

Jak nie szkodzić pszczołom w sadach?

  • Współpracując z pszczelarzami, którzy zamierzają postawić ule w pobliżu naszych upraw, pamiętajmy o tym, aby poinformować ich o planowanych terminach oprysków, a same zabiegi wykonywać późnym wieczorem, po oblocie pszczół.
  • Kiedy istnieje konieczność ochrony roślin w czasie kwitnienia należy szczególną uwagę zwrócić na toksyczność preparatów wobec pszczół oraz bezwzględnie przestrzegać okresów prewencji.
  • Wybierajmypreparaty najmniej szkodliwe dla owadów zapylających. O ile to możliwe sięgajmy po biologiczne środki.
  • Pamiętajmy, że opryskiwacz musi być sprawny technicznie i posiadać atest.
  • Zabiegi najlepiej przeprowadzać wieczorem, po zakońdczeniu oblotu przez pszczoły.
  • Zabiegi przeprowadzane w ciągu dnia niosą mniejsze ryzyko dla pszczół jeśli są wykonywane podczas chłodnej i pochmurnej pogody lub wczesnym rankiem (do takich zabiegów powinny być wybierane środki z zerowym okresem prewencji).
  • W miejscach przygotowywania cieczy użytkowej, napełniajmy opryskiwacz tak, aby nie tworzyć kałuż zawierających resztki środków ochrony roślin. Jest to niebezpieczne, ponieważ pszczoły mogą skorzystać z takiego źródła wody, tym bardziej, że ostatnie lata są upalne, a opady atmosferyczne występują coraz rzadziej.
  • Pszczoły często są zatruwane w okresie kwitnienia chwastów, szczególnie mniszka lekarskiego, który zwykle rośnie w międzyrzędziach w sadzie. Dlatego ewentualne zabiegi herbicydowe powinny być wykonane przed kwitnieniem chwastów, a w ostateczności po uprzednim skoszeniu kwiatów.
  • W terenie otwartym wykonujmy zabiegi, gdy prędkość wiatru nie przekracza 3m/s.
pszczoła na kwiatku
fot. Katarzyna Woszczyk
pszczoły
fot. Václav Psota
pszczoły z pyłkiem
fot. Václav Psota